Ruh Halinizden Memnun Değil misiniz?

Ruh halinizden memnun değil misiniz? O halde en ideal ruh halinizi geri çağırma vakti gelmiştir.

Ruh hali, herhangi bir an ve durumda zihnin içinde oluşan düşünceler, duygular ve bunların fizyolojik dışavurum sürecidir. İçinde bulunduğumuz ruh hali bizim sağlımızı, kararlarımızı, yaşam kalitemizi, öğrenmemizi, iş başarımızı ve ilişkilerimizi yakından

etkiliyor.

Geçmişte arzu ettiğiniz ruh halinde olduğunuz bir zamanı hatırlayın. Hangi ruh halinde olmaya ihtiyaç duyuyorsanız onu seçin. O anı şimdi yaşıyormuş gibi zihninizde canlandırın. O zaman gördüklerinizi görün, işittiklerinizi işitin ve aynı duyguyu olabildiğince güçlü bir şekilde hissedin. Tam olarak arzu ettiğiniz ruh halini oluşturduktan sonra zihninizdeki filmi kapatıp geri dönün. Ruh halinizin değiştiğini fark edeceksiniz.

 Sizi arzu ettiğiniz ruh haline ulaştıracak çağrıştırıcılar kullanın. NLP dilinde bunlara çapa denir. Bir görüntü, bir ses sizi arzu ettiğiniz ruh haline ulaştırabilir. Örneğin benim zihinsel berraklığa ve enerjik olmaya gerek duyduğum zamanlarda kullandığım bir çapam vardır: “Hello” Bu, uzun yıllar önce zihnimin çok iyi dinlendiği bir tatilde sıkça çalınan bir şarkıydı. Aynı ruh haline ulaşmaya ihtiyacım olduğunda bu şarkının “Hello” kısmını zihnimden geçirir ve anında o tatili hatırlar, arzu ettiğim ruh haline ulaşırım.

Geçmişteki bir olayı zihninizde canlandırarak arzu ettiğiniz ruh halini oluşturabilmek sizin elinizde. Bunu farkında olmadan hep yaparız. Örneğin tatile en çok ihtiyacımız olduğu dönemlerde eski tatil resimlerine bakar ve oradaki duygularımıza tekrar erişir, mutlu oluruz. İş yerimizde sevdiklerimizin fotoğrafları, en yorgun olduğumuz zamanlarda imdadımıza yetişir. Onlara birkaç saniye bakarak eriştiğimiz duygularımız bize enerji verir. Bir şarkı bizi nerelere götürür. Anında ruh halimizi değiştirir. Kısaca, ruh halinizi değiştirmek için size kaynak oluşturabilecek deneyimlerinizden oluşan bir arşive ihtiyacınız var. Şimdiden başlayın oluşturmaya. 

Mevcut ruh halinizden kopmak ve onu değiştirmek için ilk iş bunun farkına varmaktır. Çünkü farkında olmadığınız bir durumu değiştiremeyiz.

İdeal Ruh Halinizi Geri Çağırma Yolları

*O an ne yapıyorsanız farklı bir şey yapın. Fizyolojinizi değiştirin. Oturuyorsanız kalkın, yürüyün, hareket edin, dışarı çıkın.

*Bakış yönünüzü değiştirin. Görüş açınızı genişletin.

*Nefes temponuzu değiştirin. Örneğin öfkeli veya endişeli olduğunuz için çok sık nefes alıyorsanız, nefes alışverişlerinizi yavaşlatın. Derin derin nefes alarak yavaş yavaş verin.

*Bir şeyler atıştırın veya çay, kahve gibi sevdiğiniz bir şeyler için.

*Duruşunuzu dikleştirin. Gülümseyin. Robert Zanj’a göre, gülümsediğinizde yüz kaslarınız yakın damarlara kan akışını düşürerek kasılıyor. Bu da kanı soğutuyor. Soğuyan kan, beyin sapının ısısını düşürerek serotonin üretimi başlatıyor. Mutlu olduğunuz zaman gülümsüyor ve gülümsedikçe daha da mutlu oluyorsunuz.

Ruh halimizi kontrol etmek ve değiştirmek, hiç olumsuz duygu yaşamayacağımız anlamına gelmez. Elbette ki her duyguyu yaşamak önemlidir. Ruh halini değiştirmek de zaten kısa sürelidir. O anda içinde bulunulan durum ile ilgili doğru karar vermek; daha verimli olmak, motive olmak, daha iyi düşünmek için önemlidir. Herhangi bir anda uygun ruh halini seçmek insana davranış esnekliği kazandırır. Dolayısıyla arzu edilen sonuca ulaşmak mümkün olur. Artık seçim sizin... Ya halden anlayın, ya da bırakın kendi haline...

Belgin Öğrek

Yorum eklemek için giriş yapın